The Inflation Thread

Discussion in 'Markets & Economies' started by ozcopper, Apr 1, 2013.

  1. ozcopper

    ozcopper Well-Known Member Silver Stacker

    Joined:
    Jul 17, 2009
    Messages:
    17,300
    Likes Received:
    3,493
    Trophy Points:
    113
    Location:
    Australia
    I see evidence of inflation everywhere, here may be a good place to post price rises that you notice.

    Coca Cola 375ML cans. Was $2.00 at a local shop, now $2.20, also was $1.60 at the Big W drink machine, now $1.80.
     
  2. Clawhammer

    Clawhammer Well-Known Member Silver Stacker

    Joined:
    Feb 26, 2010
    Messages:
    9,306
    Likes Received:
    80
    Trophy Points:
    48
    Location:
    Gone Fishin'
    Yeah, but milk just keeps getting cheaper :)

    I've never understood why people would travel all the way to a major supermarket and buy from a vending machine out the front, when they can buy a cold, bulk discounted priced can, just a few feet inside the door!?
     
  3. ozcopper

    ozcopper Well-Known Member Silver Stacker

    Joined:
    Jul 17, 2009
    Messages:
    17,300
    Likes Received:
    3,493
    Trophy Points:
    113
    Location:
    Australia
    The single cans inside supermarkets are more expensive! And I don't drink that much so its not worth buying it in bulk. :)
     
  4. jroly

    jroly Member

    Joined:
    Mar 31, 2013
    Messages:
    41
    Likes Received:
    19
    Trophy Points:
    8
    Location:
    Australia
    I have not seen any inflation in a few years except for cigarettes.

    Petrol has been stable for 10+ years. Food has not changed either. Soft drinks the same price, I can still buy cans for $2 from vending machines, chips $2.20 from vending machine.
     
  5. Clawhammer

    Clawhammer Well-Known Member Silver Stacker

    Joined:
    Feb 26, 2010
    Messages:
    9,306
    Likes Received:
    80
    Trophy Points:
    48
    Location:
    Gone Fishin'
    Except for this latest fall... gold and silver have been going steadily up for years :p
     
  6. silvertongue

    silvertongue Member Silver Stacker

    Joined:
    Oct 18, 2010
    Messages:
    911
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    16
    Location:
    Depends on the day
    The subtle change to make inflation appear slow, is to keep the item price close to what it was, but reduce the item contents. For many items now, we're paying as much, or more, for the packaging cost (and consequent advertising cost), as for the contents.
     
  7. bordsilver

    bordsilver Well-Known Member Silver Stacker

    Joined:
    May 23, 2012
    Messages:
    9,617
    Likes Received:
    315
    Trophy Points:
    83
    Location:
    The rocks
    Retail petrol prices = 5.15% per year over past 10 years
    Wholesale diesel prices = 4.6% per year over past 8 years (retail price data only goes back 5 years)

    [​IMG]

    Source: AIP - www.aip.com.au

    Edit: National average retail petrol price for the first 12 weeks of 2013 is 146.3, representing 1.4% inflation YTD (or roughly 6% annualised).
     
  8. Guest

    Guest Guest

    I've notice packets of food are incrementally getting smaller too.
     
  9. ShinyStuff

    ShinyStuff New Member

    Joined:
    Apr 29, 2011
    Messages:
    587
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Location:
    Australia
    I now dont drink bottled coke and mt franklin as the plastic bottles are so thin and crinkle too much. As soon as the co2 pressure is out when opened, it collapses in your hand. Not happy jan.

    Bought some golden circle cordial today.... They have now made the plastic thin too.... ANNOYING. Not cheaper tho. Same asthe double strength stuff... Less packaging, less ingredients, cheaper logistics,same big aussie price.

    Shiny
     
  10. Clawhammer

    Clawhammer Well-Known Member Silver Stacker

    Joined:
    Feb 26, 2010
    Messages:
    9,306
    Likes Received:
    80
    Trophy Points:
    48
    Location:
    Gone Fishin'
    My waistband has been inflating for years now :D
     
  11. spika

    spika New Member

    Joined:
    Feb 25, 2013
    Messages:
    20
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Location:
    Australia
    Cinimin doughnuts, they were 90 cents now they are up to 1.8$ each now.

    McShitters hashbrowns were 90 cents now they are $2 each.
     
  12. Clawhammer

    Clawhammer Well-Known Member Silver Stacker

    Joined:
    Feb 26, 2010
    Messages:
    9,306
    Likes Received:
    80
    Trophy Points:
    48
    Location:
    Gone Fishin'
    30c cones are still...30c !!!
     
  13. ozcopper

    ozcopper Well-Known Member Silver Stacker

    Joined:
    Jul 17, 2009
    Messages:
    17,300
    Likes Received:
    3,493
    Trophy Points:
    113
    Location:
    Australia
    They were 50 cents for a while... I think they are a loss leader.
     
  14. AngloSaxon

    AngloSaxon Active Member

    Joined:
    Oct 26, 2012
    Messages:
    1,862
    Likes Received:
    2
    Trophy Points:
    38
    Location:
    Sydney
    I disagree on petrol, especially as a 98 octane consumer - I watch the price and it's been going up a long time with only a short respite of lowered GFC price 2009-2010 as Bordsilver's graph illustrates. In Sydney most vending machines for canned drinks are at least $3+, I've seen around $4.50-$5 at places like Homebush Olympic park inside venues where you're a captive consumer and the only 7/11 in the area charges just as much.

    When I started going to the pub many years ago, free pool tables Wednesday, $20 would buy me about 5-6 drinks with and either a game of Daytona or some coins into the jukebox. Paying for pool tables at the same pub Friday/Saturday night was a $25-27 night's entertainment and I was nicely tippled. I don't go to the pub anymore except for the odd meal, but my $20 won't buy more than 2 drinks and you can't afford to waste the change into a jukebox. Friends/colleagues who want to get drunk need to spend at least $70 to buy the same amount of drinks as my $20 used to get. Throw in a bus to the city, only one venues cover charge, kebab and taxi home and that night out is $150-$200. I'm glad I have kids now, they may be more affordable than going to the pub every Fri/Sat night like I used to.
     
  15. Nugget

    Nugget Active Member Silver Stacker

    Joined:
    Aug 16, 2009
    Messages:
    4,579
    Likes Received:
    6
    Trophy Points:
    38
    Location:
    Brisbogan
    Stubbies of beer are now 330ml - they used to be 375ml
     
  16. KMGeneral

    KMGeneral Member

    Joined:
    Apr 13, 2012
    Messages:
    266
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    16
    Location:
    Sydney
    +1 Million Dollars!
     
  17. Clawhammer

    Clawhammer Well-Known Member Silver Stacker

    Joined:
    Feb 26, 2010
    Messages:
    9,306
    Likes Received:
    80
    Trophy Points:
    48
    Location:
    Gone Fishin'
    Houses are getting cheaper :p
     
  18. Dogmatix

    Dogmatix Active Member

    Joined:
    Jun 22, 2011
    Messages:
    1,820
    Likes Received:
    14
    Trophy Points:
    38
    Location:
    Gaul (Australia)
    I've seen deflation in the price of junk food at the supermarket (eg, chocolate, soft-drinks, lollies, etc), and inflation in good food (eg, fruit and veg, meat, healthier snacks).

    Sometimes I get a nagging feeling it's part of a conspiracy to make us fat... or at least the poorer of us. But that couldn't be, could it?
     
  19. Shaddam IV

    Shaddam IV Well-Known Member Silver Stacker

    Joined:
    Mar 22, 2010
    Messages:
    8,042
    Likes Received:
    4,771
    Trophy Points:
    113
    Location:
    House Corrino
    Cinema tickets seem to be a lot higher than I remember from when I used to regularly go.
     
  20. leo25

    leo25 Well-Known Member Silver Stacker

    Joined:
    Jun 8, 2010
    Messages:
    3,621
    Likes Received:
    1,903
    Trophy Points:
    113
    Location:
    Sydney
    1L Berri juice for the past year at least was always 2 for $6, so $3 each. now they are always $4 - $4.30 each.

    Cashew nuts have gone off the charts!! At coles they are now $24 per kg. I remember them being like $15 not that long ago.

    Everything i need to buy that is healthy and makes me feel good is costing more, but everything I want to buy and that makes me feel light shit after eating it is getting much cheaper.

    But the thing I've been noticing the most is every few months more and more coles brand stuff is taking over more shelve space. I think the Coles near us is almost 50% coles brand. Give it a few more years and there will be no more choice. Then see the prices go, up up, prices go up.
     

Share This Page